Najlepsze języki programowania dla aplikacji mobilnych

Kiedy przygotowujesz aplikację mobilną, jedną z niezbędnych decyzji będzie technologia, w jakiej zostanie ona wykonana. Czyli z jakiego języka programowania skorzystasz. Czasem odpowiedź jest prosta - w tym, który znam i w którym dobrze się czuję. Czasem jednak przygotowanie aplikacji zlecasz zewnętrznej firmie, która pozwala ci wybrać technologię.

Jeśli sprawdzić StackOverflow, najpopularniejszymi językami programowania jest HTML, CSS, JavaScript czy SQL. Każdy z nich ma określone zastosowania i służy do osiągania określonych celów. Poniżej znajdziesz przegląd kilku, które najlepiej sprawdzą się w zastosowaniach mobilnych.

Java

Język ten jest chyba jednym z najpopularniejszych, co wynika z faktu, że w tym języku został napisany system operacyjny Android. Dzięki temu aplikacje w nim napisane są wydajne i całkiem nieźle “dogadują się” z twoim urządzeniem.

Aplikacje pisane w tym języku, wymagają zainstalowania na twoim urządzeniu - czy to bezpośrednio ze sklepu Google, czy to poprzez ściągnięcie specjalnego pliku. Minusem tej technologii jest dość spory koszt stworzenia i utrzymania aplikacji oraz fakt, że każde poprawki wymagają zainstalowania ich po stronie użytkownika.

C#

Język ten jest nieco bardziej zróżnicowany, dzięki czemu używany jest on nie tylko w aplikacjach mobilnych, ale także na przykład w grach konsolowych. Również w przypadku gier na komórki, technologia ta znajduje coraz szersze zastosowanie.

Nie jest ona pozbawiona wad - sam język jest nieco bardziej skomplikowany, przez co koszty tworzenia aplikacji rosną. Jej przygotowanie wymaga zespołu doświadczonych programistów, którzy będą potrafili zapewnić płynne działanie aplikacji bez poświęcenia w zamian kluczowych jej funkcji.

Przy okazji - nazwa tego języka nie ma nic wspólnego z hasztagami - czytamy ją “si szarp”.

Python

Kojarzysz Spotify lub Instagrama? Te dwie aplikacje napisane zostały w języku Python. Korzystają z niego także początkujący programiści, którzy dopiero uczą się tworzenia aplikacji oraz kasyna online. Ma dość szerokie zastosowanie, nie tylko w tworzeniu aplikacji mobilnych, ale także elementów stron internetowych.

Podstawową zaletą tego języka jest jego prostota oraz czytelność. Poza tym nie wymaga on szczególnie dużych zmian przy przenoszeniu aplikacji na nowy system operacyjny. Dzięki tym funkcjom stał się on jednym z najpopularniejszych języków programowania. Dodatkowo koszty stworzenia i utrzymania aplikacji są nieco niższe niż w przypadku innych języków programowania.

PWA - nowy sposób na aplikacje mobilne

Od kilku lat coraz częściej stosowane jest inne podejście do aplikacji mobilnych. PWA - czyli Progressive Web App to połączenie strony internetowej z aplikacją mobilną. Idea jest prosta - programiści przygotowują aplikację mobilną, która może być jednocześnie wyświetlona użytkownikowi, który wejdzie na konkretną stronę internetową.

Tego typu aplikacje tworzone są w kilku technologiach jednocześnie - szkielet w HTML, część funkcji wizualnych w CSS, inne w Javascript. Do tego aplikacja może łączyć się z bazą danych, obsługiwaną jeszcze w inny sposób. Javascript, podobnie jak Python jest dobrym językiem do tworzenia np. kasyn online.

Dlatego właśnie te technologie znalazły uznanie w internetowym hazardzie. Pozwalają one bowiem stworzyć aplikację kasyna, która będzie możliwa do pobrania niejako z pominięciem sklepu Google Play. Ten nie ma po drodze z hazardem, więc dla użytkowników jest to pewne ułatwienie.

Aplikacje PWA są proste do zainstalowania - wystarczy kliknięcie odpowiedniego linku. Żadnego zezwalania na zewnętrzne aplikacje ani dodatkowych kroków, znanych na przykład z instalowania programów na komputerze. Minusem za to jest koszt jej stworzenia - nie wszyscy programiści potrafią poprawnie wdrożyć tę technologię.

Język programowania jest narzędziem, które służy do osiągania pewnych celów. Przed rozpoczęciem przygotowywania aplikacji warto sprawdzić, co będziemy chcieli osiągnąć i do tego dostosować nasze działania.

2 Dec 2020